VB hírek : A világbajnokság lebonyolítási rendje |
A világbajnokság lebonyolítási rendje
kezi.hu 2011.01.14. 10:19
Csoportbeosztás:
A-csoport (Kristianstad, Lund): Franciaország, Spanyolország, Németország, Tunézia, Egyiptom, Bahrein
B-csoport (Norrköping, Linköping): Izland, Norvégia, Magyarország, Ausztria, Brazília, Japán
C-csoport (Malmö, Lund): Horvátország, Dánia, Szerbia, Románia, Algéria, Ausztrália
D-csoport (Göteborg): Svédország, Lengyelország, Szlovákia, Dél-Korea, Argentína, Chile
A 22. férfi világbajnokság mérkőzései 2x30 percesek, a korábbiakkal ellentétben 15 perc szünettel. A mérkőzésekre, illetve a világbajnokságra legfeljebb 16 játékos nevezhető. A csapatok a torna során bármikor cserélhetnek játékos a 28 fős keretből. Cserére a világbajnokság ideje alatt két alkalommal van lehetőség.
A résztvevők a torna első szakaszában négy, egyenként hat csapatos csoportban mérkőznek egymással körmérkőzéses rendszerben. A mérkőzéseken a győzelemért 2, a döntetlenért 1-1 pont jár, vereség esetén nem jár pont. Az öt fordulót követően a csoportok első 3-3 helyezettje jut a középdöntőbe.
A csoportmérkőzések végén pontazonosság esetén a csapatok között az egymás ellen szerzett pontok száma, majd az egymás elleni jobb gólkülönbség, az egymás ellen szerzett több gól, az össz-gólkülönbség, végül az összes csoportmérkőzésen szerzett több gól dönt.
Az A- és B-csoport továbbjutói az I-es középdöntő-csoportban (Jönköping), a C- és D-csoport továbbjutói a II-es középdöntő-csoportban (Malmö, Lund) folytatják. A középdöntő résztvevői továbbviszik magukkal a csoportkörből a másik két továbbjutó csapat elleni eredményeiket. A középdöntőben minden csapat 3-3 mérkőzést játszik másik csoportból továbbjutó együttesekkel. A középdöntő-csoportok első két-két helyezettje az elődöntőbe jut, ahol az I-es középdöntő csoport győztese a II-es középdöntő-csoport 2. helyezettjével, a II-es középdöntő-csoport győztese az I-es középdöntő-csoport 2. helyezettjével játszik. Az elődöntők vesztesei a 3. helyért lépnek pályára a zárónapon, az elődöntők győztesei pedig január 30-án 17 órától Malmöben megmérkőznek a világbajnoki címért.
A középdöntő-csoport 3. helyezettjei a világbajnokság 5. helyéért, a 4. helyezettek a 7. helyért, az 5. helyezettek a 9. helyért, a 6. helyezettek a 11. helyért játszanak helyosztót.
A középdöntőben pontazonosság esetén a csapatok között az egymás ellen szerzett pontok száma, majd az egymás elleni jobb gólkülönbség, az egymás ellen szerzett több gól, az össz-gólkülönbség, végül az összes csoportmérkőzésen szerzett több gól dönt.
A csoportmérkőzések után a 4-6. helyezettek az Elnöki Kupában folytatják, az alábbiak szerint: az A- és B-csoport 4. helyezettjei egymás ellen lépnek pályára, csakúgy, mint a C- és D-csoport 4. helyezettjei. Hasonlóképpen egymás ellen játszanak az 5. helyezettek (AB-csoportok és CD-csoportok), valamint a 6. helyezettek (AB-csoportok és CD-csoportok). A 4. helyezettek mérkőzéseinek győztesei a helyosztókon a világbajnoki 13. helyért, azaz az Elnöki Kupáért lépnek pályára, a 4. helyezettek mérkőzéseinek vesztesei a 15. helyért. Az 5. helyezettek mérkőzéseinek győztesei a 17. helyért, a vesztesek a 19. helyért játszanak. A 6. helyezettek mérkőzéseinek győztesei a 21. helyért, a vesztesek a 23. helyért lépnek pályára.
Az elődöntőkben, valamint a helyosztókon, amennyiben a 2x30 perc rendes játékidőt követően döntetlen az állás, szünet, majd 2x5 perc hosszabbítás (közte 1 perc szünettel és térfélcserével) következik. Amennyiben ezt követően sincs döntés, újabb 2x5 perc hosszabbítás következik. Ha a második hosszabbítás után is döntetlen az állás, 5-5 hétméteres lövés dönt. Ha ezt követően sincs döntés, a csapatok 1-1 büntetőt dobnak, egészen addig, amíg el nem dől a találkozó sorsa.
A világbajnokság győztese közvetlen kvalifikációt szerez a 2012-es londoni olimpiára.
A 2., 3. és 4. helyezettek rendezőként vehetnek részt a 2012 tavaszán sorra kerülő olimpiai kvalifikációs tornákon. Az 5., 6. és 7. helyezettek rész vesznek az olimpiai kvalifikációs tornákon.
A három olimpiai kvalifikációs tornán 4-4 válogatott vehet részt, a tornák első 2-2 helyezettje vehet részt a londoni ötkarikás játékokon. A világbajnokság 2-7. helyezettjei mellett további 2-2 csapat vehet részt a selejtező tornákon a vb-n legjobban szereplő két kontinens képviseletében, valamint 1-1 csapat a vb-n a 3. és 4. legjobban szereplő kontinens képviseletében. (A kontinensek képviselői az olimpiai kvalifikációs tornákat megelőző kontinensbajnokságokról kerülnek ki).
|