Nehéz döntések előtt és után
kezi.hu 2011.01.14. 09:46
Sérülések, lemondás és egyéb akadályok szegélyezték a magyar férfi válogatott világbajnoki felkészülését. A csapat csütörtökön hajnalban utazik el a tornára. Az elmúlt időszakról, a keretkijelölésről és a vb-ről Mocsai Lajos szövetségi kapitány nyilatkozott.
- Karácsony után kezdte meg a felkészülést a keret, számos hiányzóval. Összességében milyen a vb előtti időszak összképe?
- Amit lehetett, elvégeztük. December 27-én kezdtünk, akkor a légiósok közül Schuch Timuzsin és Gál Gyula lehetett velünk, a Bundesligában szereplők csak január elején kapcsolódhattak be a munkába. Eklemovics és Laluska sérülés miatt nem végezhetett teljes értékű munkát, Fazekas Nándor családi okok miatt nem tudott velünk készülni, Nagy Lászlótól pedig válaszra vártunk.
- Amit végül az év végén adott meg, közölve, hogy nem vállalja a világbajnokságot. Megzavarta a munkát a balkezes klasszis döntése?
- Nagy Lászlóval a szövetség különbizottsága tárgyalt, én az egész keretért felelek, egy játékosra, bármilyen jó kézilabdázó is, nem szentelhetek külön figyelmet, ezért ezeken az egyeztetéseken én nem vettem részt. A játékos döntött, a válasz időben érkezett, ezért nem zavarta a vb előtti munkát.
- A teljes keret egyszer sem dolgozott együtt. A korábban hiányzók integrálása megoldható?
- Mivel tényekkel szembesültem, amikor fölmerült sérülés, betegség, vagy éppen családi ok, együtt kell, hogy éljek ezekkel a problémákkal és Juhász István kollégámmal együtt megfelelő megoldásokat kell találnunk, de a keret kijelölése komoly feladat.
Posztról-posztra
- A teljesen pontos utazó keretet még nem is ismerjük, de menjünk posztonként! Kapusok.
- Fazekas Nándor folyamatos munkát végzett akkor is, amikor felesége veszélyeztetett terhessége, majd szülése miatt nem tudott a csapattal lenni. Mikler Roland az Újévi Kupán nagyszerű teljesítményt nyújtott. Ugyanakkor elismeréssel tudok csak beszélni a tartalékként itthon maradó Tatai Péterről és Liszkai Szilveszterről is, remekül dolgoztak.
- Jobbszélsők.
- Gulyás Péter és Iváncsik Tamás helye megkérdőjelezhetetlen.
- Jobbátlövők.
- Talán itt vagyunk a legnagyobb gondban. Tamás fiam Flensburgban az edző fiával azonos poszton játszik, meccsenként csak tíz-tizenöt percnyi lehetőséget kap, és csupán január másodikán tudott bekapcsolódni a munkába. Mellette Nagy Kornél kaphat feladatot, illetve, ha singcsont-törése után állapota megengedi, akkor védekezésben Laluska Balázs. (A Mocsai Lajossal készített interjú után derült ki, hogy Laluska nem utazhat a vb-re - a szerk.)
- Irányítók.
- Császár Gábor és Lékai Máté a két utazó, folyamatosan játékban vannak, Lékai a szlovákok ellen mindvégig nagyszerűen játszott Lengyelországban. Nikola Eklemovics vállsérülése után még nem tart ott lövőerőben, hogy szerepelhessen. Rendkívül kreatív játékos, de az ellenfelek az első mérkőzést követően már rögtön látnák, hogy nem megfelelő a lövőereje.
- Beállók.
- Gál Gyula megbízott csapatkapitány pozitív kisugárzásával nagy hasznára lehet a válogatottnak. Schuch Timuzsin Constantában nem kap szerepet támadásban, de hármas védő pozícióban fontos láncszem, nyártól már újra Magyarországon játszik. Zubai Szabolcs támadásban és kettes védőként kap majd szerepet, a szlovénok elleni vb-selejtezőn bizonyította tudását.
- Balátlövők.
- Ilyés Ferencre és Katzirz Dávidra védekezésben és támadásban egyaránt fontos feladatok várnak. Ilyés a Lemgóban példaértékű védőmunkát végez, támadásban kevés lehetőséget kap, ráadásul nem egyszer beállóban szerepeltetik.
- Balszélsők.
- Törő Szabolcs és Iváncsik Gergő utazik, utóbbi komoly vírusfertőzését követően a hét elején már megfelelő állapotban volt.
- Tartalékok.
- Mint már említettem, a kapusok közül Tatai és Liszkai klubjában készül tovább, csakúgy, mint Vadkerti Attila. A 16. és 17. utazó helyre Laluska Balázs, Ancsin Gábor és Harsányi Gergely pályázik. Ancsin remekelt a junior vb-selejtezőn, amelyre elengedtük, de az U21-es korosztály merőben más színvonal, mint a felnőtteké. Harsányi Gergely szélső- és átlövő-poszton, valamint védekezésben bevethető.
- Megismerhettünk egy új fogalmat is a vb előtt, ugyanis Carlos Pérez lesz a „tervezett csere”.
- Így van. Ez a közel 40 éves sportember mindent hajlandó megtenni a magyar válogatottért, ha hívjuk, jön, és fogjuk is hívni. Az MKB-Veszprémmel történt egyeztetések alapján három mérkőzésen játszhat a vb-n, az eredmények alakulásától függően a brazilok vagy az osztrákok ellen léphet pályára először.
Az ellenfelek és az elvárások
- Essen szó az ellenfelekről is! A csoportunkban az izlandiak, a norvégok, az osztrákok, a brazilok és a japánok ellen szerepelünk, és csak az első három helyezett juthat a legjobb 12 közé. A szövetség az olimpiai kvalifikációs tornán való szereplés jogának megszerzését, azaz az első hét helyezett közé kerülést tűzte ki hivatalos célul.
- A válogatott a 2010-es Eb-n a 14. helyen végzett, most, hasonló játékosállománnyal az első hét közé kell kerülnünk, óriási tehát a diszkrepancia, az eltérés. A csoportunkban az olimpiai ezüstérmes izlandiak, a bivalyerős norvégok, a tavalyi Eb-n már bizonyított és előttünk végző osztrákok, valamint a norvégokat pár napja legyőző brazilok és a japánok szerepelnek. Egyik csapatot sem lehet lebecsülni, óriási lesz tehát a harc a továbbjutásért. Svédországban két északi csapat is az ellenfelünk, és itt hadd jegyezzem meg, hogy csak most értesültünk róla, hogy a svédek, a norvégok és a dánok korábban megegyeztek a Bundesligával, hogy háromszor három plusz napot beiktatva elkérhetik klubjaiktól a játékosaikat, így az északiak előnybe kerültek. A középdöntőben várható esetleges ellenfelekről, a franciákról, a spanyolokról és a németekről egyelőre kár is beszélnünk, akkora a kihívás a csoportmérkőzések során, de szeretjük a kihívásokat.
- Mi lehet a magyar válogatott erőssége?
- Morálisan hihetetlenül erős, zárt szellemiségű a társaság. Készítettem egy 12 pontos etikai kódexet, ezt a csapat is elfogadta, ennek mentén dolgozunk. A keret mintegy kétharmada 27 évesnél fiatalabb, egyharmada érett játékos, megfelelő tehát e tekintetben az eloszlás. Fontos, hogy ez a csapat folyamatosan egy kreatív örömérzettel szerepeljen, fel kell tehát építenünk a küzdőképességet, a motivációt. Ezen dolgoztunk és dolgozunk most is.
- A vb-keretet ismertető sajtótájékoztató megkezdése előtt sem pihent, pár perccel korábban még a hétvégén lejátszott izlandi-német mérkőzés felvételét nézte és jegyzetelt, mintha soha nem állna le a munka. Ön mikor tud pihenni?
- Erre nincs időm. Ez világbajnokság olyan verseny, amelyről lehet tudni, hogy két hétig folyamatos munkában, és a vele járó stresszben él az ember. Annak érdekében, hogy motiválni tudjam a csapatot, nem ereszthetek le. Csak az képes tüzet szítani egy csapatban, aki maga is folyamatosan tűzben van.
Mocsai Lajos szereplése világversenyeken szövetségi kapitányként a magyar válogatottakkal:
1986, világbajnokság: ezüstérem (férfi válogatott)
1988, olimpia: 4. hely (férfi válogatott)
1998, Európa-bajnokság: bronzérem (női válogatott)
1999, világbajnokság: 5. hely (női válogatott)
2000, olimpia: ezüstérem (női válogatott)
2000, Európa-bajnokság: aranyérem (női válogatott)
2001, világbajnokság: 6. hely (női válogatott)
2002, Európa-bajnokság: 5. hely (női válogatott)
2003, világbajnokság: ezüstérem (női válogatott)
2004, olimpia: 5. hely (női válogatott)
2011, világbajnokság: ? (férfi válogatott)
A magyar válogatott kerete a világbajnokságra:
Biztos utazók:
Kapusok: Fazekas Nándor (MKB-Veszprém), Mikler Roland (Pick-Szeged)
Jobbszélsők: Gulyás Péter (MKB-Veszprém), Iváncsik Tamás (MKB-Veszprém), Harsányi Gergely (Tatabánya-Carbonex)
Jobbátlövők: Mocsai Tamás (Flensburg), Nagy Kornél (MKB-Veszprém), Ancsin Gábor (Friesenheim)
Irányítók: Császár Gábor (MKB-Veszprém), Lékai Máté (Pick-Szeged)
Beállók: Gál Gyula (CO Zagreb), Schuch Timuzsin (Constanta), Zubai Szabolcs (Pick-Szeged)
Balátlövők: Ilyés Ferenc (Lemgo), Katzirz Dávid (Pick-Szeged)
Balszélsők: Iváncsik Gergő (MKB-Veszprém), Törő Szabolcs (Pick-Szeged)
Tervezett csere:
Carlos Pérez (MKB-Veszprém)
Tartalékok:
Tatai Péter (Pick-Szeged), Liszkai Szilveszter (MKB-Veszprém), Vadkerti Attila (Pick-Szeged)
Szövetségi kapitány: Mocsai Lajos
Edző: Juhász István
Orvos: dr. Erdélyi Gábor, dr. Seres Zoltán
Fizioterapeuta: Szikra-Mezey Csaba
Masszőr: Tímár Csaba
Csapatvezető: Vass Sándor (a vb első szakasza), Nemcsik Balázs (a vb 2. szakasza)
A magyar válogatott vb-csoportmérkőzései (B-csoport, Norrköping, Linköping):
Január 14., 17:00, Norrköping: Magyarország-Izland
Január 15., 16:30, Norrköping: Magyarország-Norvégia
Január 17., 17:00, Linköping: Magyarország-Brazília
Január 18., 17:00, Linköping: Magyarország-Japán
Január 20., 21:30, Linköping: Magyarország-Ausztria
A csoport első három helyezettje jut a legjobb 12 közé, a középdöntőbe. A világbajnok jogot szerez a londoni olimpián való szereplésre, míg a 2-7. helyezettek szerepelhetnek 2012 tavaszán az olimpiai selejtezőn.
|