Harcra fel!
kezi.hu 2011.01.14. 10:24
Pénteken bemutatkozik a svédországi világbajnokságon a magyar válogatott. Mocsai Lajos csapata az éremszerzésre is esélyes olimpiai második Izlanddal méri össze először erejét.
A magyar válogatott az utolsó négy világversenyét egyaránt pontszerzéssel kezdte, ez pedig bíztató az új évtized első világbajnoksága előtt. A mieink a 2007-es világbajnokságon a dánokat tudták emlékezetes csatában legyőzni (30-29), a 2008-as Eb nyitómérkőzésén pedig Spanyolországot (35-28). Egy évre rá Horvátországban az ausztrálok elleni nyitómeccsünk inkább volt egy könnyed tréning, mintsem vérre menő harc (41-17), nem úgy az egy évvel ezelőtti Európa-bajnokság kezdetén a világ- és olimpiai bajnok franciák elleni csata. A gallok ellen sokáig vezettünk, végül döntetlennel zártunk – majd ezzel az egy szerzett ponttal kiestünk a csoportkör után (29-29). Ahhoz, hogy ez a csúfság ne történjen meg a világbajnokságon is, pontot, pontokat kellene szerezni már a legelső találkozón, jóllehet a csoportfavorit izlandi együttes igazán kellemetlen ellenfél. A pontszerzés nemcsak a csoportból való továbbjutás miatt lehet fontos, hanem a csapatvezetés által kitűzött végső cél, azaz a legjobb hét közé kerülés miatt is. A világbajnok automatikus olimpiai résztvevő, a 2-7. hely valamelyikének megszerzése olimpiai selejtező-tornát jelent, ehhez gyakorlatban minimum a középdöntő negyedik helyét el kell érni, hogy az utolsó helyosztón maradjon esély a kvalifikációra.
Mocsai Lajos szövetségi kapitány viszont még nem szaladt ennyire előre az időben, ő már első ellenfelünk taktikáját is hosszas órákon át tanulmányozta, meglepetés tehát nagy valószínűséggel nem érhet minket, bár azon a bizonyos három évvel ezelőtti Eb-n, amikor utoljára találkozott egymással a két válogatott, alaposan megtréfált bennünket az ellenfél. - Támadójátékuk egy olyan válogatotté, amely a legerősebb bajnokságok meghatározó embereiből áll, és akik mind a játékkészségben, mind az átlövősorban, beállóban, kapusposzton kiegyenlített és nagyon komoly játékerőt képviselnek – kezdte elemzését Mocsai. - Hat-hét tipikus taktikai elem jellemzi őket, azonban a párkapcsolatban való játékuk olyan hosszú évek óta felépített, hogy borzasztó nehéz ellenük védekezni, mert súlypontképzéseiket nagyon sokszínűen variálják. Lerohanásaikban, két beállóra való befutás után, az átlövők 10-11 méterről is képesek gólt lőni, tehát hihetetlen gyors csapatról van szó, és mindezt csere nélkül tudják. Óriási előnyük, hogy a pozíciókat időben osztják el. Van két soruk, amelyek végig tudják játszani támadásban és védekezésben a koncepciójukat. Talán ami újdonság a részükről, hogy védekezésben olyan új rendszert alakított ki az edzőjük, amely nagyon sokszor elkíséri a támadójátékosokat és a befutások után kizárja a további passzok lehetőségét, tehát nagyon rövid lefutásúvá teszi az ellenfél támadójátékát, így nagyon sok hiba becsúszhat, ha valaki gyorsan akarja befejezni a támadásokat. A korábbi világbajnok németek ellen két magabiztos győzelmet értek el a felkészülés során, úgyhogy nagyon komoly fajsúlyú csapattal állunk szemben – zárta előzetes diagnózisát a kapitány.
Való igaz, az izlandiak közvetlenül a torna előtt két felkészülési mérkőzést is játszottak hazai körülmények között és két négygólos győzelmet arattak a németek felett (27-23 és 31-27). A szigetlakók tehát remek formában vannak, céljuk pedig nem is lehet más a világbajnokság előtt, mint az újabb éremszerzés. Az újkori izlandi kézilabdázás aranygenerációjának ugyanis már csak egyetlen komolyabb versenyről nincsen medáliája, ez pedig a világbajnokság. 2008-ban a vikingek olimpiai döntőig, 2010-ben Eb-bronzig meneteltek (a kettő között szégyenszemre Macedónia miatt lemaradtak a legutóbbi vb-ről), de mindkét alkalommal a francia válogatott parancsolt megálljt Palmarssonéknak – előbb a döntőben, majd az elődöntőben. Svédországban viszont gallokkal több, mint valószínű, hogy már a középdöntőben össze kell, hogy mérjék erejüket az északiak, ami akár meghiúsíthatja érmes reményeiket. A csapat élén az ősz óta a Löwent is irányító sikerkovács, Gudmundur Gudmundsson áll, a kapitány tizenhét fős kerettel utazott Skandináviába, a gárdában mindössze egyetlen otthon játszó játékos kapott helyet. Gustavsson kapus a szegedieknek lehet ismerős a Schaffhausen elleni BL-találkozóról, Ilyés Ferencnek, Mocsai Tamásnak, vagy akár a bevetésre váró Ancsin Gábornak viszont az összes többi játékos, hiszen a keret nagy része a Bundesligában keresi a kenyerét. A három mannheimi király, Stefansson, Gunnarsson és Sigurdsson mellett, kiemelendő még a kiel-i Palmarsson, és a Berlinben remek szezont futó szélső, a tavalyi év legjobb izlandi játékosának választott Petersson is.
Férfi Világbajnokság, B-csoport, 1. forduló:
17:00 IZLAND-MAGYARORSZÁG - online a kézi.hu-n
Norrköping.
A magyar válogatott Izland elleni örökmérlege:
21 győzelem, 2 döntetlen, 13 vereség
A két válogatott utolsó egymás elleni mérkőzése:
2008.01.23., Európa-bajnokság, Trondheim: Magyarország-Izland 28-36 (16-16)
Izland a világbajnokságokon:
1961: 6. hely, 1970: 11. hely, 1986: 6. hely, 1990: 10. hely, 1993: 8. hely, 1995: 13-16. hely, 1997: 5. hely, 2001: 11. hely, 2003: 7. hely, 2005: 15. hely, 2007: 8. hely
Magyarország a világbajnokságokon:
1958: 7. hely, 1964: 8. hely, 1967: 8. hely, 1970: 8. hely, 1974: 7. hely, 1978: 9. hely, 1982: 9. hely, 1986: ezüstérem, 1990: 6. hely, 1993: 11. hely, 1995: 17-20. hely, 1997: 4. hely, 1999: 11. hely, 2001: nem jutott ki, 2003: 6. hely, 2005: nem jutott ki, 2007: 9. hely, 2009: 6. hely
Magyarország mérlege az A-csoportos világbajnokságokon:
57 győzelem, 9 döntetlen, 46 vereség
Az izlandi válogatott 17 fős vb-kerete:
Kapusok: Björgvinn Gustavsson (Kadetten Schaffhausen), Hreidar Gudmundsson (Emsdetten)
Mezőnyjátékosok: Alexander Petersson (Berlin), Arnor Atlason (Köbenhavn), Aron Palmarsson (Kiel), Asgeir Hallgrímsson (Hannover), Gudjon Valur Sigurdsson (Löwen), Ingimundur Ingimundarsaon (Aalborg), Kari Kraistijan Kristjansson (Wetzlar), Oddur Greatarsson (Akureyri), Olafur Stefansson (Löwen), Robert Gunnarsson (Löwen), Sigubergur Sveinsson (Dormagen), Snorri Steinn Gudjonsson (Köbenhavn), Sverre Jakobsson (Grosswallstadt), Thorir Olafsson (Hannover), Vignis Svavarsson (Hannover).
Szövetségi kapitány: Gudmundur Gudmundsson
A magyar válogatott kerete a világbajnokságra:
Kapusok: Fazekas Nándor (MKB-Veszprém), Mikler Roland (Pick-Szeged)
Jobbszélsők: Gulyás Péter (MKB-Veszprém), Iváncsik Tamás (MKB-Veszprém), Harsányi Gergely (Tatabánya-Carbonex)
Jobbátlövők: Mocsai Tamás (Flensburg), Nagy Kornél (MKB-Veszprém), Ancsin Gábor (Friesenheim)
Irányítók: Császár Gábor (MKB-Veszprém), Lékai Máté (Pick-Szeged)
Beállók: Gál Gyula (CO Zagreb), Schuch Timuzsin (Constanta), Zubai Szabolcs (Pick-Szeged)
Balátlövők: Ilyés Ferenc (Lemgo), Katzirz Dávid (Pick-Szeged)
Balszélsők: Iváncsik Gergő (MKB-Veszprém), Törő Szabolcs (Pick-Szeged)
Tervezett csere:
Carlos Pérez (MKB-Veszprém)
Tartalékok:
Tatai Péter (Pick-Szeged), Liszkai Szilveszter (MKB-Veszprém), Vadkerti Attila (Pick-Szeged)
Szövetségi kapitány: Mocsai Lajos
Edző: Juhász István
Orvos: dr. Erdélyi Gábor, dr. Seres Zoltán
Fizioterapeuta: Szikra-Mezey Csaba
Masszőr: Tímár Csaba
Csapatvezető: Vass Sándor (a vb első szakasza), Nemcsik Balázs (a vb 2. szakasza)
|